Zvažujete fotovoltaiku na bytový dům, ale bojíte se složitosti instalace? Podívejte se na kompletní průběh realizace!
V současném světě, kde se stále více zaměřujeme na udržitelnost a ochranu životního prostředí, se stává fotovoltaika stále populárnějším řešením pro získávání elektrické energie. To už dávno neplatí jen pro rodinné domy, ale v posledních měsících přibývá panelů i na střechách bytových domů. Cíl pro všechny obyvatele domu je jasný - snížit náklady na energii a zvýšit energetickou nezávislost domácností. Pojďte se s námi podívat na to, jak probíhala instalace fotovoltaické elektrárny na klasický sídlištní bytový dům v Hradci Králové. Prozradíme vám i konkrétní čísla ohledně ceny, výkonu a návratnosti.
Výběr vhodné instalační firmy
Společností nabízejících fotovoltaiku je dnes na českém trhu spousty. Vše by proto mělo začít u výběru vhodného dodavatele. Sledujte firmy, které mají za sebou důvěryhodnou a dlouhou historii. Hlídejte také to, aby konečná nabídka obsahovala veškeré činnosti, které jsou potřeba pro spuštění elektrárny.
„My vždy u bytových domů začínáme úvodní studií, kdy zpracujeme základní řešení, spočítáme model výnosnosti a návratnosti, což jsou důležitá data pro zpracování projektového záměru pro SVJ. Následně poskytujeme i podporu a konzultace na samotných schůzích SVJ. Poté uděláme technickou obhlídku místa a navrhneme finální řešení a konečnou cenu celého projektu na klíč. Jednou z nejdůležitějších věcí jsou pak projekční práce. My zpracováváme statické posouzení stavby, požárně bezpečnostní řešení, samotný elektroprojekt, následně se dělá realizace včetně dodávky materiálu, následuje instalace, revize, zprovoznění systému a dořešení administrativy. Vše je standardní součástí dodávky a vše je zahrnuto do celkové ceny projektu,“ říká Jaroslav Šuvarský, jednatel společnosti S-Power Energies s.r.o.
Radek Čepelka, člen výboru SVJ říká: „Sledovali jsme recenze, historii, cenu a přístup společnosti k projektu. Měli jsme trochu obavy, neboť v Hradci jsme jedni z prvních SVJ, kdo šli do vlastní fotovoltaiky, nakonec ale probíhalo vše hladce a ničeho nelitujeme. Nejdelší fáze bylo papírování, ale firma S-Power vše zajistila na klíč,“
Realizace
Realizace na bytovém domě probíhala ve třech fázích. První část byla elektroinstalace fotovoltaiky, která trvala tři dny. Následovala realizace a výměna elektroměrových skříní, tento proces trval také tři dny. Pouze jeden den byl objekt odpojen od elektřiny. Třetí fáze trvala taktéž tři dny a jednalo se o instalaci panelů na střeše. Ani tento krok neomezil provoz domu.
Konstrukční systém
Velkou výzvou na bytovém domě v Hradci byla nízká únosnost střechy. Společnost S-Power zde využila konstrukční systém Novotegra. Jedná se o německý FVE konstrukční systém s certifikací od TUV a 12letou zárukou, zaručující kvalitu, stabilitu a bezpečnou instalaci díky přesným výpočtům. Díky tomuto systému je možné plánovat fotovoltaiku i na budovy vyšší než 20 metrů. Díky využití systému Plochá střecha II lze panely orientovat na východ, západ či jih. Systém zaručuje optimální úhel 13° pro dobrou účinnost a samočistící efekt.
Cena, výkon, návratnost
Dům v Hradci Králové má 79 panelů o výkonu 460 Wp, celkový výkon elektrárny je 33,5 kWp. Součástí instalace je také protipožární řešení. Fotovoltaická elektrárna bude primárně napájet společné prostory a dále 36 bytových jednotek, které v tomto objektu jsou. Případné přebytky budou prodávány do sítě. Rozdělení přebytků do jednotlivých bytů bude na základě alokačního klíče, který je určený podle podílu vlastnictví. Cena elektrárny byla 1 660 000 Kč, dotace pokryla 830 000 Kč, tedy konečná cena elektrárny pro SVJ po odečtení dotace byla 830 000 Kč. Fotovoltaická elektrárna ušetří ročně 166 000 Kč, návratnost je tedy do 5 let.
Mohlo by vás zajímat
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaika pro bytové domy je nově možná i v případě neshody všech v domě. Jak funguje varianta energetického společenství?
Bydlíte v bytovém domě či paneláku a rádi byste využili energii z vlastního zdroje? Zatímco dříve mohl být problém dohodnout se na společném řešení se všemi vlastníky bytů, nově díky změně legislativy už shoda všech není nutná. Novinky přinesla novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. Ve videu vám prozradime, jak funguje energetické společenství, co je to alokační klíč a ukážeme vám i to, jak funguje fotovoltaika v konkrétním bytovém domě.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaika pro bytové domy: Jak na realizaci v rámci bytového družstva? Nová legislativa přinesla zásadní změny!
Vlastní fotovoltaická elektrárna pro bytové domy je velkým tématem současnosti. Legislativa ještě nedávno neumožňovala sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. To se ale mění s novelou vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která vstoupila v platnost k 1.1. 2023. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. O jaké novinky se konkrétně jedná a vyplatí se fotovoltaika na bytovém domě? V našem videu vám ukážeme konkrétní případ jednoho panelového domu s 23 byty sdruženými v bytovém družstvu. Podíváme se na výhody energetického společenství a sloučení elektroměrů do jednoho odběrného místa, na cenu řešení po odečtení dotace, konkrétní úspory a samozřejmě se podíváme i na možné nevýhody.